snina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Snina

Aktuálne spravodajstvo

Kubíka návrat do reprezentácie prekvapil, Štetina je nadšený

Obaja hráči, Lukáš Štetina i František Kubík, nastúpili na zápas za národný tím naposledy v novembri 2013 v prípravnom dueli proti Gibraltáru. Zápas sa skončil remízou.SENEC 31. augusta (WebNoviny.sk) - Zmeny v kádri slovenskej futbalovej reprezentácie pred začiatkom kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2018 do Ruska sa dotkli aj Františka Kubíka a Lukáša Štetinu, ktorí sa po takmer troch rokoch ocitli v národnom tíme. Dvadsaťpäťročný obranca Dukly Praha Štetina má na svojom konte jediný štart v seniorskej reprezentácii - v novembri 2013 nastúpil v prípravnom dueli proti Gibraltáru (0:0). Kubík hovorí o prekvapení O dva roky starší stredopoliar bratislavského Slovana Kubík debutoval v národnom mužstve už vo februári 2011 na pôde Luxemburska (SR prehralo v príprave 1:2), no naposledy sa predstavil rovnako ako Štetina proti Gibraltáru. Odvtedy bol v nomináciách trénera Jána Kozáka pravidelne, avšak len medzi náhradníkmi. "Som veľmi rád, že som sa po dlhšom čase vrátil do reprezentácie. Určite to bolo pre mňa prekvapenie," povedal Kubík počas zrazu "sokolov" v Senci a doplnil: "Myslím si, že na klubovej úrovni som podával dobré výkony a pozvánku som si zaslúžil. Je už len na mne, ako sa toho zhostím." Lukáš Štetina dodal: "Som rád za nomináciu. Dozvedel som sa to od známych; samozrejme, potešilo ma to. Trochu som si oživil spomienky z \'dvadsaťjednotky\'." Slováci chcú prekvapiť Boj o svetový šampionát v Rusku odštartujú Slováci nedeľňajším domácim duelom kvalifikačnej F-skupiny proti Angličanom (hrá sa 4. septembra o 18.00 h v Trnave). Slovensko a Anglicko si zmerali sily aj v základnej B-skupine ME, v Saint-Étienne sa 20. júna zrodila bezgólová remíza. "Chalanov som na ME sledoval, bolo by dobré nadviazať na kvalitné výkony z ostatného obdobia. O Angličanoch vieme, že je to silný mančaft. My v takýchto zápasoch môžeme len prekvapiť, bolo to tak napríklad proti Španielom. Vieme, čo nás čaká. Asi bude dôležité neotvoriť hru; Angličania majú rýchle kraje, čo je veľmi nebezpečné," skonštatoval Štetina, ktorý má v úmysle zabojovať o svoje miesto na trávniku: "Ak by som šiel na zraz s tým, že nemám šancu dostať sa na ihrisko, nemusel by som ani cestovať. Ak by som sa dostal čo i len na chvíľku, bol by to pre mňa úspech. Spravím všetko pre to, aby som bol na ihrisku čo najdlhšie." Kubík na margo najbližšieho oponenta SR povedal: "Anglicko je veľký pojem, ani nemám slov. Je to top tím, pozerám každý víkend tú ich ligu, čaká nás veľká výzva." V kvalifikačnej F-skupine figurujú aj Škótsko, Slovinsko, Litva a Malta. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kubíka návrat do reprezentácie prekvapil, Štetina je nadšený

Kotleba súhlasí, župa poskytne gymnáziu v Revúcej 30 000 eur

Po poskytnutí finančnej pomoci revúckemu gymnáziu zo strany ministerstva školstva sa rozhodol pomocnú ruku škole podať aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Marian Kotleba.BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba súhlasil s dofinancovaním Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej na tento rok sumou 30-tisíc eur z rozpočtu kraja, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ úradu BBSK Milan Uhrík. Ide o reakciu na poskytnutie finančnej pomoci revúckemu gymnáziu zo strany ministerstva školstva. Ministerstvo v utorok vydalo tlačovú správu, v ktorej informuje, že z historického a národného hľadiska mimoriadne významná tradícia bývalého Prvého slovenského gymnázia v Revúcej tvorí neoddeliteľnú súčasť slovenskej histórie a kultúrneho dedičstva a je dôležité zachovať ju. V prvom ročníku len deväť žiakov Rezort školstva prispeje preto na podporu činnosti tohto gymnázia sumou 20-tisíc eur. Ako ďalej informoval Milan Uhrík, vedenie BBSK zároveň súhlasilo s udelením výnimky pre otvorenie prvej triedy s nízkym počtom žiakov, keďže sa na financovaní tejto školy spolupodieľa aj ministerstvo. Do prvého ročníka Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej sa hlási len deväť žiakov. Na celej škole ich je dokopy len 29. Prevádzka tohto gymnázia je tak pre kraj výrazne stratová a finančne veľmi ťažko udržateľná, napriek tomu hľadá všetky spôsoby, ako toto gymnázium celonárodného významu zachrániť. Dotácia z ministerstva školstva však postačí na preklenutie finančných problémov gymnázia len na tento kalendárny rok. O rok bude peniaze treba opäť Na budúci rok bude potrebné školu znovu dofinancovať sumou približne 100-tisíc eur, ktoré kraj v rozpočte pre školstvo nemá. Čiže, ak má Prvé slovenské literárne gymnázium v Revúcej do budúcna prežiť, tak znovu bude potrebné spolufinancovanie z ministerstva školstva. "Vedenie BBSK bude preto trvať na presťahovaní Prvého slovenského literárneho gymnázia do budovy Gymnázia Martina Kukučína v Revúcej, ktoré patrí takisto pod samosprávny kraj a kde je dostatok priestoru pre obidve gymnáziá. Ušetria sa tým nemalé finančné prostriedky, ktoré, snáď, pomôžu Prvému slovenskému literárnemu gymnáziu prežiť toto kritické obdobie a pokračovať v tradícii literárneho vzdelávania," uviedol Uhrík. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kotleba súhlasí, župa poskytne gymnáziu v Revúcej 30 000 eur

V Lidli si nemusíte vyberať medzi kvalitou a cenou

Kvalita alebo výhodná cena? V Lidli si vyberať nemusíte! BRATISLAVA 31. augusta (WBN/PR) - Pre svojich najbližších chceme len to najlepšie, Vaša rodina a priatelia si to zaslúžia. Každý si zaslúži to najlepšie, v Lidli to vieme. U nás si nemusíte vyberať medzi kvalitou a cenou, práve to robí z Lidlu správnu voľbu. Potvrdzujú to aj naše prvenstvá v prieskumoch verejnej mienky zo strany švajčiarskej organizácie ICERTIAS. Vďaka Vám sme získali osem prvenstiev v prestížnej ankete Best Buy Award, ktorá je symbolom pre najlepší pomer kvality a ceny. Zároveň ste rozhodli o tom, že náš sortiment získal v prieskume privátnych značiek QUDAL až 25 najcennejších medailí. "V čoraz náročnejšom maloobchodnom prostredí spotrebitelia opätovne označili Lidl za spoločnosť, na ktorú sa môžu spoľahnúť pokiaľ hľadajú najvyššiu kvalitu a tiež najlepší pomer ceny a kvality na slovenskom trhu," konštatuje sa v komuniké ICERTIAS. Naša ponuka je založená na produktoch privátnych značiek, teda na výrobkoch, ktoré si môžete kúpiť iba v Lidli. Naše produkty tvoríme od základov. Neustále pritom myslíme na to, aby vysoká kvalita a čerstvosť išli vždy ruka v ruke s nízkou cenou. Lidl je preto správna voľba pre všetkých. Platí to Malackách aj vo Vranove nad Topľou, v Rimavskej Sobote i Dolnom Kubíne. V centre našej pozornosti stojí vždy zákazník a keďže si všetkých zákazníkov vážime rovnako, ponúkame im aj rovnaké ceny vo všetkých 124 predajniach v 88 mestách na Slovensku. Ak Vás nákup v Bratislave vyšiel 10 €, rovnakých 10 € by ste za rovnaké položky zaplatili aj vo Svidníku. "Nechcem, aby sa naši zákazníci museli rozhodovať medzi kvalitou a cenou, pretože každý si zaslúži to najlepšie. Na našich pultoch nájdete len to a práve to, čo dobre chutí. Žiadny produkt sa nedostane do predaja skôr, než ho dôkladne otestujeme. Vďaka zameraniu sa na privátne značky sa nám navyše darí zachovať najlepší pomer kvality a ceny," povedal Martin Nagy, konateľ spoločnosti Lidl Slovenská republika za oblasť nákupu. Orientácia na zákazníka, jednoduchosť, rovnako výhodné ceny, kvalita a čerstvosť. Lidl je správnou voľbou na celom Slovensku a pre každého zákazníka. U nás si totiž každý môže dovoliť to, čo je najlepšie a nemusíte si vyberať medzi kvalitou a cenou. Vždy aktuálne a zaujímavé informácie o spoločnosti Lidl Slovenská republika nájdete na sociálnych sieťach. Facebook: https://www.facebook.com/lidlslovensko Instagram: https://instagram.com/lidlsk/ YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC5oGq-pQRauK3TFdDa0ZPAQ LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/lidl-slovenská-republika-v-o-s- Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V Lidli si nemusíte vyberať medzi kvalitou a cenou

Kamión vrazil v Tunisku do autobusu, počet obetí môže rásť

Pri nehode, ktorá sa stala na rušnom priestranstve v dedine Foussana, a kde sa každú stredu koná pravidelný trh, sa zranilo vyše sedemdesiat osôb.TUNIS 31. augusta (WebNoviny.sk) - Najmenej 15 ľudí zahynulo v stredu pri zrážke autobusu s kamiónom v provincii Kasrajn v strednom Tunisku. S odvolaním sa na vyhlásenie tuniského ministerstva vnútra o tom informovala agentúra AP. Pri nehode sa zranilo 71 ľudí. Rezort vnútra vo vyhlásení na Facebooku spresnil, že do autobusu vrazil kamión s cementom. Nákladné auto pri náraze zachytilo aj elektrický stĺp, ktorý sa potom zrútil na niekoľko vozidiel, pričom 15 aut zachvátil požiar. Tragédia sa podľa ministerstva stala na rušnom priestranstve v dedine Foussana, kde sa každú stredu koná pravidelný trh. Nehodu pravdepodobne zavinilo zlyhanie brzdného systému v kamióne. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kamión vrazil v Tunisku do autobusu, počet obetí môže rásť

Video: Mesto Buňol pokryli paradajky, konala sa La Tomatina

Organizátori pripravili 160 ton \'červenej munície\', ktorú na miesto dopravilo šesť nákladných automobilov. Buňol 31. augusta (WebNoviny.sk) - Každoročný festival rajčinovej bitky La Tomatina, ktorého účastníci sa v uliciach vzájomne obhadzujú zrelými paradajkami, sa dnes konal v španielskom meste Buňol. Informovala o tom agentúra AP. Tisíce ľudí vrátane mnohých zahraničných turistov premenili počas hodinovej obhadzovačky tony týchto plodov na súvislú kašu pretekajúcu historickým jadrom mesta. Niektorí používajú na ochranu očí plavecké okuliare. Organizátori pripravili 160 ton "červenej munície", ktorú na miesto dopravilo šesť nákladných automobilov. Bitka sa skončila na poludnie, následne ulice vyčistili prúdom vody z hadíc. Účastníci môžu použiť verejné sprchy. Domáci obyvatelia a majitelia obchodov sa na bujarý festival v úzkych uliciach vždy pripravujú zakrytím okien a balkónov igelitom. Podľa odhadov sa na tohtoročnej slávnosti zúčastnilo 20.000 ľudí. Účasť na festivale je spoplatnená. Tradícia populárnej La Tomatiny sa datuje od konca druhej svetovej vojny. Od roku 2013 je kapacita účastníkov regulovaná miestnymi úradmi so zámerom zabezpečiť udržateľnosť podujatia a zvýšiť bezpečnosť ľudí. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Video: Mesto Buňol pokryli paradajky, konala sa La Tomatina

V továrni Coca-Cola našli obrovskú zásielku kokaínu

Fabrika spoločnosti Coca-Cola v obci Signes neďaleko pobrežia Stredozemného mora vyrába koncentráty pre rôzne druhy nápojov. PARÍŽ 31. augusta (WebNoviny.sk) - Pracovníci továrne spoločnosti Coca-Cola v južnom Francúzsku otvorili zásielku pomarančového džúsu a namiesto očakávaného tovaru v nej našli kokaín, informovala agentúra AP. Fabrika spoločnosti Coca-Cola v obci Signes neďaleko pobrežia Stredozemného mora vyrába koncentráty pre rôzne druhy nápojov. Jej zamestnanci svoj úlovok okamžite nahlásili polícii a príslušné úrady spustili vyšetrovanie, uviedol hovorca divízie Coca-Cola France. Drogy sa našli v kontajneri s pomarančovým džúsom, ktorý prišiel z Kostariky. Vo vreckách sa nachádzalo spolu 370 kilogramov kokaínu. Prokuratúra vo francúzskom meste Marseille potvrdila, že otvorila vyšetrovanie v prípade pašovania a dovozu nezákonných drog. Pri originálnej príprave pôvodného napoja Coca-Cola sa v 19. storočí používali ako prísada aj lístky koky. Spoločnosť však tvrdí, že kokaín medzi prísady tohto nápoja nikdy nepatril. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V továrni Coca-Cola našli obrovskú zásielku kokaínu

DELTA mení kultúru spolupráce stavebných projektov

BRATISLAVA 31. augusta (WBN/PR) - O tom akú kvalitu budovy investor získa, výrazne rozhoduje kvalita a odbornosť projektového tímu, ktorý stavebný projekt riadi a sprevádza investora v dôležitých rozhodnutiach. Preto je významným elementom pre úspech stavebného projektu voľba správneho partnera, ktorý dokáže vytvoriť jeden zohraný tím, ktorý má spoločný zámer a cieľ a dokáže tak vykonať celý stavebný projekt od zrodu až po finálnu kolaudáciu bez problémov, hovorí na úvod rozhovoru Erik Štefanovič, konateľ DELTA Projektconsult. Stavebné projekty s kultúrou partnerskej spolupráce Práve pri plánovaní stavby budovy či iného väčšieho priemyselného objektu je potrebné investovať energiu hneď pri štarte projektu, vo fáze plánovania a prípravy projektu, a vytvoriť jeden interdisciplinárny funkčný "smart team" založený na skutočnej spolupráci špecialistov z jednotlivých odborov, ktorý má rovnaké záujmy a potreby a vyvaruje sa typickému problému tzv. mentality bojových pilotov, teda súperenie, ktoré vedie k neproduktívnemu hľadaniu vinníkov, strate energie, nedorozumeniam a podobne. Investor väčšinou predpokladá, že jeho projekt zabezpečuje tím zohraných odborníkov. V skutočnosti sú síce jednotlivé tímy výborne zohrané, ale iba na svojej internej úrovni. Projekty preto nie sú vykonávané jedným zohraným tímom, ale množstvom tímov, ktoré proti sebe súperia. Každý tím má totiž svoje vlastné ciele, potreby a pravidlá. Je preto bezpodmienečne nutné nastaviť spoločný spôsob komunikácie, kompetencie jednotlivých členov tímov, projektovú kultúru a pod. Bez moderovaného procesu nemožno interdisciplinárnu tímovú spoluprácu dosiahnuť. Prax nám zatiaľ jasne ukazuje, že táto forma riadenia stavebných projektov, ktoré ako architekti a stavební manažéri pripravujeme, prináša v dôsledku efektívny a nekomplikovaný priebeh projektu a je pre investora skutočne zmysluplná a tiež dôvodom, prečo sa k nám investori opakovane vracajú, poznamenáva Štefanovič " . Stavanie v tíme DELTA je presvedčená, že princíp zostavenie projektového tímu, ktorý sa skutočne riadi pravidlami "stavanie v tíme" prináša investorovi istotou v oblasti kvality, v termíne a nákladov za projekt. Preto je dôležité venovať formovanie tímu ako na začiatku, tak aj v priebehu projektu zodpovedajúcu energiu. Jednoducho preto, že skúsený, zohraný tím najlepších manažérov, projektantov a realizačných firiem "prisahal" na splnenie cieľov a potrieb investora. Taký tím, je kolektív odborníkov, špecialistov, ktorí sú ochotní prevziať zodpovednosť za úspech stavebného projektu. Stavanie v tíme prináša do stavebníctva úplne novú kultúru orientovanú na férovosť, vzájomnú úctu a dôveru. Tímovo orientovaná kultúra stavebného procesu Skúsenosti ukazujú, že konvenčne realizované stavebné projekty nebežia nikdy úplne bez problémov. Nedorozumenia, chyby v koordinácii alebo súperení vedú k veľkému mrhaniu energie. Tá potom nie je použitá v prospech projektu, ale na obranu jednotlivých súperiacich strán. Osobne verím, že aktívnym stavaním v tíme, prevenciou proti konfliktom a predvídavým projektovým manažmentom ide stavanie v tíme zásadne inou cestou. Cestou orientovanou na úctu a zhodu medzi jednotlivcami, ktorá v dôsledku prináša úsporu nákladov pri dosiahnutí najvyššej možnej kvality, uzatvára tému kvality stavieb, ktorá jasne ukazuje na kvalitu projektového tímu, Erik Štefanovič, konateľ českej a slovenské spoločnosti DELTA Projektconsult. Spoločnosti, ktoré prichádza s úplne odlišným spôsobom a prístupom k výstavbe a investuje energiu a úsilie do moderácia procesu tímovej spolupráce pri plánovaní a realizácii stavebných projektov, aby dokázala vytvoriť skutočné smart teamy, ktoré tiež dokážu plánovať a realizovať premyslené budovy, ktoré investorom prináša trvalú stabilnú hodnotu do budúcnosti. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo DELTA mení kultúru spolupráce stavebných projektov

Brust v bránke Slovana proti Soči, Jeglič so Slovincami

V zostave \'belasých\' nefiguruje slovinský útočník Žiga Jeglič, ktorý si plní povinnosti v národnom tíme.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Barry Brust začne v bránke Slovana Bratislava v stredajšom domácom súboji Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) proti HK Soči (začiatok o 19.00 h). V zostave "belasých" nefiguruje slovinský útočník Žiga Jeglič, ktorý si plní povinnosti v národnom tíme, keďže od štvrtka čaká Slovincov kvalifikácia o postup na ZOH 2018. Tréner Miloš Říha Jegliča v prvom útoku nahradil Pavlom Skalickým, ktorý vykorčuľuje s Marekom Viedenským a Václavom Nedorostom. V prvej obrannej dvojici sa predstavia Ivan Švarný a Nick Plastino. V zostave Slovana sú aj mladíci Matej Pokorný a Patrik Bačík. Správu priniesol web "belasých". Predpokladaná zostava Slovana: Brust (Pogge) - Švarný, Plastino, Luža, Meszároš, Kundrátek, Marek Ďaloga, Matej Pokorný, Bačík - Skalický, Viedenský, V. Nedorost - Chipchura, Taffe, Cheechoo - Valský, Zigo, T. Kubalík - Vopelka, Lušňák, J. Šiška Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Brust v bránke Slovana proti Soči, Jeglič so Slovincami

KALI špeciál sa bude distribuovať aj bez pošty

Opoziční poslanci Jozef Rajtár (SaS) a Jozef Viskupič (OĽaNO) povedali, že podstúpia právne kroky, ak Slovenská pošta nerozdistribuuje noviny o kauze Bašternák.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Záujem o noviny o kauze Bašternák i napriek tomu, že ich nerozposlali, stále rastie. Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede opozičný poslanec za SaS Jozef Rajtár. Noviny, ktoré vytvorili politické strany SaS a OľaNO-NOVA, rozdistribuujú inak, ak si Slovenská pošta svoju povinnosť nesplní. KALI špeciál dodnes nie je distribuovaný, povedal Rajtár s tým, že ministerstvo kultúry a Slovenská pošta berú občanom právo na informácie. "To je odpoveď na otázku, akým temným záujmom ministerstvo a pošta vychádzajú v ústrety. Slovensku je jasné, že noviny nebudú distribuované a myslím si, že je to na príkaz z najvyšších miest," vyjadril svoju obavu poslanec. I napriek tomu však podľa neho záujem o "zakázané noviny" rastie. "Ministerstvo a pošta vytvorili pakt proti opozičným stranám," dodal. Zároveň ubezpečil, že noviny o správaní sa predstaviteľov štátu sa k ľuďom dostanú." Aj keby sme ich mali distribuovať poštovými holubmi." Odporúčame: Pošta a ministerstvo sa dopúšťajú cenzúry, tvrdí opozícia Vláda podľa opozície riadi aj poštu, nerozoslali Kališpeciál Hackeri zaútočili na web s petíciou za odvolanie Kaliňáka Opozícia plánuje podniknúť právne kroky Poslanec NR SR z OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič si myslí, že noviny nechcú rozposlať aj preto, že obsahujú informácie o protestoch. "Pošta a ministerstvo zorganizovali pakt a zavádzajú verejnosť," povedal. Poslanci sa nazdávajú, že vydávanie novín vychádza z ústavy a sloboda prejavu by mala byť zaručená. Navyše pošta nemá pred distribúciou právo noviny zastaviť vo svojich priestoroch. "Pošta nemá právo pýtať si posúdenie od ministerstva predtým, ako bude tlačovinu distribuovať," dodal Viskupič. Ak sa distribuovať nebudú, Viskupič oznámil, že SaS a OĽaNO podstúpia právne kroky, zvolajú mimoriadny Výbor NR SR pre kultúru a médiá a budú žiadať vysvetlenie od ministra kultúry Mareka Maďariča, prečo kryje politický príkaz. To, že sa snažia uviesť zákonné dôvody, je podľa Viskupiča smiešne. Ministerstvo kultúry ostro obvinenia opozície odmieta. "Opozičné politické strany OĽaNO a SaS začali pestovať kultúru porušovania zákonov a obhajovania porušovania zákonov. Ak poruší asistent poslanca SaS bankové tajomstvo, hovoria tomu vlastenecký čin. Ak ministerstvo kultúry vecne skonštatuje, že vydavateľ periodika OĽaNO nedodržal zákon, nazvú to nadprácou a dokonca aj cenzúrou. Je to neprípustné a drzé. A predstavuje to pre demokraciu a právny štát ten najškodlivejší precedens," reagoval hovorca rezortu Jozef Bednár. Slovenská pošta mala vraj svoje dôvody Slovenská pošta podľa hovorkyne Ivety Dorčákovej mala dôvody, že časopis doteraz nerozposlala. Objednávateľ podľa nej najprv žiadal o distribúciu tlače podanej ako neadresná zásielka (leták). "Táto nebola odporučená k distribúcii z dôvodu, že týmto obsahom môže byť zasiahnuté do osobnostných práv človeka," vysvetlila Dorčáková s tým, že v prípade letákov nesie pošta zodpovednosť za obsah. O pár dní však tlač "bola podaná už ako periodikum, preto pošta bezodkladne požiadala podávateľa o potvrdenie, či ide o riadne zaregistrovanú periodickú tlač". Pošta tiež požiadala ministerstvo kultúry o informáciu, či daný materiál spĺňa všetky zákonom stanovené náležitosti, ktoré by ako periodická tlač mal spĺňať. "Podávateľ bol informovaný o požiadavke na ministerstvo ako aj o čo najskoršie doplnenie informácií, aby mohla byť tlač riadne distribuovaná," dopĺňa hovorkyňa s tým, že ak by dostali doplnenie informácií, celú distribúciu by v zmluvnej lehote dodržali. Strany SaS a OĽaNO vytvorili noviny, ktoré majú občanom Slovenska priblížiť kauzu Bašternák a dôvody, pre ktoré žiadajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka z funkcie a aby sa premiér Robert Fico vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, ktorý postavil podnikateľ Ladislav Bašternák. Noviny vytlačili v českej tlačiarni v náklade dva milióny kusov. Slovenská pošta mala podľa zmluvy zabezpečiť distribúciu do všetkých slovenských domácností. Pošta však noviny nedistribuovala. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo KALI špeciál sa bude distribuovať aj bez pošty

Danko na rokovacom poriadku trvá, SaS vyzval k diskusii

Opozičná strana SaS ako jediná dodnes nepriniesla predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) žiadne pripomienky na zmeny návrhu zákona o rokovacom poriadku.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Opozičná strana SaS ako jediná dodnes nepriniesla predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi (SNS) žiadne pripomienky na zmeny návrhu zákona o rokovacom poriadku. Povedal to vo štvrtok na tlačovej besede po rokovaní poslaneckého grémia predseda parlamentu Danko. Vyzval opozičnú stranu SaS, aby dnes priniesla svoje návrhy na zmeny. "Urážka, hystéria a nepríjemné útoky. Teatrálna politika chaosu bez zodpovednosti. Aby sála NR SR bola výkvetom, aby ste pri sledovaní videli diskusiu, úctu a diskusiu, ako meniť zákony. To sa z NR SR stratilo a ja to chcem prinavrátiť." Parlament je podľa Danka to najsvätejšie miesto, kde vznikajú tie najlepšie zákony, ktoré pomôžu ľuďom. Podľa neho Národná rada SR prechádza vývojom a zmeny v rokovacom poriadku sú potrebné. "Nevieme si ctiť výkonnú, zákonodarnú a súdnu moc. Po posledných schôdzach národná rada dospela k stavu, keď treba niečo urobiť s teátrami v sále," povedal Danko. Stojí si za názorom, že parlament má byť miestom, kde sa prijímajú zákony, ktoré menia ľuďom život. Odporúčame: Opozícia nepodporí návrh rokovacieho poriadku Danko dostal od opozičných poslaneckých klubov viaceré návrhy na zmeny, ktoré mohli do návrhu zakomponovať. Jedinou stranou, ktorá nepriniesla žiadny návrh, je Sloboda a Solidarita. Preto je ochotný počas dnešného dňa viesť konštruktívnu diskusiu so stranou SaS. Viaceré zmeny podľa Danka môžu nastať ešte v druhom čítaní návrhu v parlamente na septembrovej schôdzi. Je si vedomý toho, že nie všetky zmeny sa budú páčiť všetkým. Opozícií sa nepáči napríklad to, že poslanci nebudú mať rovnaký rečnícky čas ako členovia vlády. Opozícia sa podľa Danka však nemôže vyhrážať, že rokovací poriadok nebudú i napriek jeho platnosti rešpektovať. "Nemôžem ich vykázať zo sály," povedal Danko. Na poslaneckom grémiu sa zúčastnila za SaS aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. Vyjadrila sa, že sa Danko uchýlil až k zastrašovaniu. Povedala, že žiadal od nej písomnú záruku, podľa ktorej sa zaviaže stíhať svoju funkciu naplno aj po pôrode. "Pýtal som sa jej, v akom režime je pripravená pracovať," vysvetlil Danko s tým, že ju čoskoro po pôrode čakajú mamičkovské povinnosti. "Moja otázka bola, či s ňou môžem rátať v rozpise služieb," povedal Danko. "Ja pripravujem vedenie schôdze NR SR a takú otázku za osobnú nepovažujem." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Danko na rokovacom poriadku trvá, SaS vyzval k diskusii

Potraviny po dátume trvanlivosti budú môcť ísť na charitu

Ministri na výjazdovým rokovaní vlády vo Svidníku schválili novelu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorá umožňuje charitatívnym organizáciám použiť potraviny po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Vláda odsúhlasila možnosť použitia potravín po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti na charitatívne účely. Na trh by ich malo byť možné umiestniť iba bezodplatne, len ak sú bezpečné a slúžia verejnoprávnym účelom sociálnej pomoci či humanitárnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o potravinách, ktorý ministri v stredu schválili na výjazdovom rokovaní vlády v Svidníku. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka novelou zákona o potravinách reagovalo na celosvetový trend, ktorý má znížiť straty potravín, odpad z potravín a určiť zodpovednosť za bezpečnosť týchto potravín. Podľa novely sú firmy a podnikatelia, ktoré vykonávajú analýzu potravín, povinní Štátnej veterinárnej a potravinovej správe SR (ŠVPS) nahlásiť zistenie, ak je potravina škodlivá. Výrobcovia malých množstiev potravín, ktorí zamestnávajú najviac 15 osôb, by už po novom nemali musieť poskytovať informácie o výživovej hodnote. Zaniká im aj povinnosť pri nebalených potravinách označovať informáciu o alergénoch v potravinách, ak ich obsahujú. Novela zákona o potravinách má tiež zosúladiť zákon s požiadavkami Európskej komisie. Ako informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, zo zákona sa vypúšťa paragraf, podľa ktorého boli obchodníci doteraz povinní označovať podiel potravín vyrobených na Slovensku. "Európska komisia nám vytýkala, že to nie je možné, preto sme paragraf odstránili, ale s prevádzkovateľmi sme sa dohodli, že budú potraviny označovať dobrovoľne," uviedla Matečná. Podľa novely budú mať prevádzkovatelia povinnosť regionálnej veterinárnej a potravinovej správe nahlásiť, ak prijmú dodávku potravín z iného členského štátu. Zákon by mal tiež posilniť úradnú kontrolu potravín. Ide napríklad o zabezpečenie kontroly stárenia (dozrievania, pozn. red.) liehovín či zabezpečenie kontroly neškodnosti potravín. Ak sa pri kontrole zistí, že prevádzkovateľ do elektronického systému ŠVPS dodanie potravín nenahlásil, umiestnil na trh nesprávne označené či neoznačené potraviny, alebo použil na výrobu zložky, ktoré nespĺňajú požiadavku na ich kvalitu, kontrola môže podľa návrhu prevádzkovateľovi uložiť pokutu od 100 do 10 tis. eur. Neoprávnenému žiadaniu dotácií na neexistujúce hospodárske zvieratá, alebo na zvieratá, ktoré v tom čase vlastní iná osoba, by mala zabrániť presnejšia identifikácia právnických a fyzických osôb v centrálnom registri hospodárskych zvierat. Vyplýva to z novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá je súčasťou novely zákona o potravinách. Zákon má byť účinný od 1. januára 2017. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Potraviny po dátume trvanlivosti budú môcť ísť na charitu

Všeobecná zdravotná poisťovňa musí zaplatiť pokutu 75000 eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa musí pokutu uhradiť do 30 kalendárnych dní od doručenia rozhodnutia. BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) potvrdil pokutu vo výške 75 tisíc eur pre Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP). Ako informovala hovorkyňa ÚDZS Andrea Pivarčiová, VšZP musí pokutu uhradiť do 30 kalendárnych dní od doručenia rozhodnutia. Úrad vykonal vo zdravotnej poisťovni dohľad, predmetom ktorého bolo dodržiavanie povinnosti účelne, efektívne a hospodárne vynakladať finančné prostriedky z verejného zdravotného poistenia pri uzatvorení zmluvy s poskytovateľom CPKSB, s.r.o. (Klinika Kostka). Konkrétne išlo o odbor fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia. KAUZA KOSTKA "Výkonom dohľadu úrad zistil, že VšZP na základe zmluvného vzťahu uhrádzala z finančných prostriedkov verejného zdravotného poistenia paušálnou cenou výkon CDT00 (Cielená dlhodobá terapia), ktorý obsahoval aj výkony, ktoré nie sú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia," priblížila hovorkyňa. Spomínaný výkon poisťovňa zazmluvnila len s týmto poskytovateľom. Na základe záverov dohľadu úrad v správnom konaní uložil poisťovni pokutu vo výške 75 tis. eur. Proti rozhodnutiu o uložení sankcie VšZP podala rozklad. Úrad v rámci druhého stupňa správneho konania však potvrdil sankciu v pôvodnej výške. VšZP v reakcii informovala, že uhradí pokutu v stanovenej lehote, teda do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. "Všeobecná zdravotná poisťovňa v súvislosti s preverovaním zmluvy s poskytovateľom CPKSB, s.r.o., iniciativíne realizovala aj vlastnú hĺbkovú vnútornú kontrolu, ktorej závery poskytla Národnej kriminálnej agentúre," uviedla Alena Michalicová z referátu komunikácie. Pri vyvodení zodpovednosti a náhrady škody bude VšZP podľa nej postupovať s prihliadnutím na závery orgánov činných v trestnom konaní, ktorým poskytuje plnú súčinnosť. "VšZP si bude priebežne uplatňovať všetky zistené škody v rámci trestného konania," uzavrela Michalicová. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Všeobecná zdravotná poisťovňa musí zaplatiť pokutu 75000 eur

Justin Bieber je držiteľom ôsmich Guinnessových rekordov

Dvadsaťdvaročný spevák je napríklad interpretom s najväčším počtom fanúšikov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter, či s najväčším počtom odberateľov na službe YouTube.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Kanadský spevák Justin Bieber vytvoril osem rekordov, vďaka ktorým sa dostal do publikácie Guinnessove svetové rekordy 2017. Dvadsaťdvaročný hudobník získal zápisy najmä vďaka úspechom v hudobných rebríčkoch v USA a vo Veľkej Británii, ale aj za popularitu na sociálnych sieťach a digitálnych platformách. Jeho pieseň What Do You Mean? sa stala s 30,7 miliónmi prehratí najhranejšou skladbou na streamovacej službe Spotify v jednom týždni. Rodák z Ontária si zároveň pripísal prvenstvo so štvrtou štúdiovkou Purpose (2015), ktorá je najstreamovanejším albumom na menovanej službe v jednom týždni. Na celom svete zaznamenala nahrávka až 205 miliónov prehratí. Bieber má tiež ako sólový umelec najviac sledovaný hudobný kanál na YouTube. Ako mužský interpret je prvý aj s najväčším počtom odberateľov na spomínanej platforme a zároveň má aj najväčší počet fanúšikov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Ďalší rekord získal za umiestnenie v singlovom UK Charte, kde obsadil 14. januára prvé tri priečky naraz so skladbami Love Yourself, Sorry a What Do You Mean?. Okrem toho zaznamenal v americkom Billboard Hot 100 rekordných 17 súbežne umiestnených piesní a zároveň sa stal aj prvým sólovým interpretom, ktorý sa do toho istého rebríčka dostal s trinástimi novými nahrávkami naraz. Certifikáty za všetkých osem rekordných úspechov si z rúk zástupcov Guinnessových svetových rekordov prevzal pred koncertom v newyorskej Madison Square Garden. Justin Drew Bieber, ktorý je okrem hudby známy aj početnými problémami so zákonmi, vydal v roku 2009 EP nahrávku My World, po ktorej nasledovali albumy My World 2.0 (2010), Under The Mistletoe (2011), Believe (2012) a spomínaný Purpose. Na konte má tiež kompilácie My Worlds: The Collection (2010) a Journals (2013). Počas kariéry stihol získať okrem iného jednu cenu Grammy, dve BRIT Awards, 14 Billboard Music Awards, osem American Music Awards či 16 Teen Choice Awards. Informácie pochádzajú z webstránky www.guinnessworldrecords.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Justin Bieber je držiteľom ôsmich Guinnessových rekordov

Natlačím ti \'gule\' do úst, okríkol Tomic provokatéra

Jeho manažér David Drysdale na webe abc.net.au upozornil, že Bernard Tomic bol počas celého prvého setu terčom pokrikov nespratníka, ktorý bol vulgárny.BRATISLAVA/NEW YORK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Austrálsky tenista Bernard Tomic nezvládol duel 1. kola dvojhry na US Open proti Bosniakovi Damirovi Džumhurovi po hernej ani emocionálnej stránke. Nasadená sedemnástka Tomic prehral 4:6, 3:6, 6:4, 6:7 (0) a v zápase viackrát "vypenil" voči jednému z divákov, ktorý na neho posmešne pokrikoval. Po zápase sa tenista za svoje správanie ospravedlnil. VŠETKO O US OPEN "Natlačím ti svoje ´gule´ do úst" alebo "Dám ti nejaké peniaze, aby si sa cítil lepšie," zneli Tomicove repliky do hľadiska na dvorci Old Grandstand, kde diváci vzhľadom na blízkosť tribún hráčom doslova dýchajú na chrbát. Empajrový rozhodca Cédric Mourier hráča napomenul po výmene strán s upozornením, že odvrávať divákom nie je najlepší spôsob, ako sa vyrovnať s kontroverznými situáciami. "Je lepšie to riešiť prostredníctvom mňa," povedal Mourier Tomicovi. Obrazom: Najkrajšie momenty z druhého dňa US Open "Povedal nejaké ´sračky´ na moju adresu," bránil sa Tomic pred rozhodcom. Po zápase, ktorý nečakane prehral v štyroch setoch, 23-ročný Austrálčan s nálepkou problémového hráča bol ústretový k médiám, ale nezašiel do podrobností. "Nechcel som ísť do konfrontácie, ale divák ma trochu vyprovokoval. Bolo to v chorváčtine či srbčine. Rozumel som tomu, lebo moja mama je Bosniačka. Ospravedlňujem sa za všetko, čo som mu povedal," uviedol Tomic. Jeho manažér David Drysdale na webe abc.net.au upozornil, že Tomic bol počas celého prvého setu terčom pokrikov nespratníka, ktorý bol vulgárny. "Cielene si na neho zasadol a kričal na neho, že je slaboch a aby si šiel poplakať so svojou maličkou priateľkou. Nikto by sa s tým len tak nevyrovnal," povedal Drysdale Divák - provokatér tiež hráčovi prízvukoval, že ak sa dostane do 3. kola a tam sa stretne s krajanom Kyrgiosom, nebude mať proti nemu šancu, dodal Drysdale. "Za mnou niekto niečo vykrikoval, ťažko som sa koncentroval na returny či celé výmeny," podotkol Tomic. Doplnil, že niečo podobné sa dialo aj počas súboja Srba Janka Tipsareviča a Američana Sama Quereyho. "Videl som časť z toho zápasu a tiež sa tam kričalo počas výmen, a to aj vtedy, keď sa rozhodovalo o dôležitých bodoch. Nie je dobré, keď ľudia nevedia udržať emócie na uzde, nie je to férové," dodal Tomic. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Natlačím ti \'gule\' do úst, okríkol Tomic provokatéra

Smer dementoval hacknutie svojej webovej stránky

Sekcia Tretí vládny balíček na internetovej stránke vládnej strany Smer dnes odkazovala na známu pornostránku s videami pre dospelých. BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Stránku www.strana-smer.sk nenapadli hackeri, doména www.vladnybalicekpreludi.sk nebola a ani nie je vlastníctvom strany Smer-SD. Po vypršaní jej platnosti bola voľne dostupná, zatiaľ neznámy súčasný vlastník urobil prelink na dopytovanú stránku. Pôvodný obsah stránky vladnybalicekpreludi.sk bude v krátkom čase opäť dostupný na www.strana-smer.sk. Uvádza sa to v stanovisku strany, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Smeru Ľubica Končalová. Sekcia Tretí vládny balíček na internetovej stránke vládnej strany Smer dnes odkazovala na pornostránku s videami pre dospelých. Upozornil na to denník SME. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Smer dementoval hacknutie svojej webovej stránky

Obvinení z vraždy podnikateľa v Nitre sú vo väzbe

Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici vzal do väzby dvoch mužov stíhaných za úkladnú vraždu podnikateľa v Nitre.BANSKÁ BYSTRICA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici vzal do väzby dvoch mužov, obvinených z úkladnej vraždy nitrianskeho podnikateľa Dalibora P. Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali voči nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Podnikateľa Dalibora P. zavraždili v piatok 26. augusta predpoludním pred penziónom na Kláštornej ulici v Nitre. Podnikateľa zastrelili samopalom vzor 58. Obvinený 49-ročný Miroslav Ž. po vzatí do väzby pre médiá povedal, že to urobil preto, lebo ho pripravili o penzión a dom. S Miroslavom Ž. je stíhaný aj 57-ročný Štefan R. z Nitry. Obaja sú stíhaní za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy a zločin nedovoleného ozbrojovania v spolupáchateľstve. Hrozí im trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Obvinení z vraždy podnikateľa v Nitre sú vo väzbe

Samovraždy ovplyvňuje viac podnebie než ekonomická kríza

Štúdia vyvrátila predstavu, že samovraždy sú úzko prepojené s ekonomickou krízou a že kvôli nej samovrážd pribudlo. PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Ročne dobrovoľne ukončí v Česku svoj život približne 1500 ľudí. Všeobecne prevládal názor, že ich počty ovplyvňujú okrem osobných problémov - napríklad choroby, straty dlhodobého partnera - aj spoločenské javy ako hospodárska kríza či dlhoročná nezamestnanosť. Vedci však prišli s prekvapujúcim zistením: na rast počtu samovrážd má väčší vplyv podnebie než ekonomická kríza. Napísal to český spravodajský portál Novinky.cz. Vedci vypracovali medzinárodnú štúdiu, pričom sledovali 29 krajín, uviedol spoluautor a riaditeľ Národného ústavu duševného zdravia, profesor Cyril Höschl. Podľa jeho slov štúdia vyvrátila predstavu, že samovraždy sú úzko prepojené s ekonomickou krízou a že kvôli nej samovrážd pribudlo. Ukazuje sa, že podnebie je silnejším faktorom než ekonomické vplyvy, povedal profesor Höschl. "Naprieč štátmi zasiahnutými krízou sa ťahá pásmo od juhu na severovýchod - počet samovrážd je najvyšší v pobaltských krajinách a v Rusku. Zjednodušene povedané platí, že ak je v spoločnosti väčšia nezamestnanosť a zároveň väčšia zima, bude vyššia aj samovražednosť," vysvetlil profesor. V Grécku vážne zasiahnutom krízou naopak samovražednosť stúpla iba málo oproti ďalším oblastiam. Podľa Höschla by mohli kritici argumentovať, že to možno pripísať náboženstvu, ale grécka spoločnosť je už dnes dosť sekularizovaná a nie je viac religiózna než na Slovensku, kde je samovražednosť oveľa vyššia. Počet ľudí, ktorí dobrovoľne odídu zo života, mal od druhej polovice 70. rokov 20. storočia klesajúcu tendenciu, informoval Český štatistický úrad. Najmenší počet samovrážd bol v rokoch 2006-2008, vtedy svoj život ukončilo v ČR samovraždou ročne 1400 a menej ľudí. V posledných šiestich rokoch bol počet samovrážd mierne vyšší (1488 v roku 2014). Povojnové maximum patrí roku 1970 s 2824 samovrahmi. Sklon k samovražde mali vždy výrazne vyšší muži než ženy, uvádzajú štatistici. Celú druhú polovicu 20. storočia si na život siahlo minimálne dvakrát viac mužov než žien. Postupne sa prevaha v počte samovrážd mužov ešte zvýšila. Podľa povier si ľudia berú život na Vianoce (viac si uvedomujú svoju osamelosť) alebo na jeseň (ponurá nálada). Je to však inak - december je mesiac s najmenším počtom samovrážd a maximálny počet je zaznamenávaný v jarných mesiacoch. Za posledných päť rokov to bol marec a apríl, napísal portál Novinky.cz. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo  Samovraždy ovplyvňuje viac podnebie než ekonomická kríza

Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody v meste Veľký Šariš

Mladý motorkár utrpel ťažké zranenia, má zlomený šiesty a siedmy stavec hrudnej chrbtice, pomliaždeniny, vyvrtnutie pravej nohy a odreniny na koži.BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody, ktorá sa stala v stredu 24. augusta o 20:30 v meste Veľký Šariš, a to konkrétne na križovatke Ulice M. R. Štefánika a ulíc Staničná a Prešovská pri zastávke MHD. Ako informovala prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová, doposiaľ neznámy vodič neznámym autom pri vychádzaní z vedľajšej cesty na hlavnú nedal prednosť motorke Kawasaki, ktorú riadil 17-ročný František k obce Žalobín. V snahe vyhnúť sa nehode narazil do stĺpa verejného osvetlenia a plota rodinného domu. Vodič auta nezastavil, ale pokračoval v jazde po Pivovarskej ulici. Mladý motorkár utrpel ťažké zranenia, má zlomený šiesty a siedmy stavec hrudnej chrbtice, pomliaždeniny, vyvrtnutie pravej nohy a odreniny na koži. Polícia žiada prípadných svedkov tejto udalosti, aby kontaktovali políciu buď osobne na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Prešove, Ul. Vajanského č.32, telefónnom čísle 0961 80 3514, prípadne na bezplatnom čísle 158 alebo na ktoromkoľvek policajnom oddelení. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Polícia hľadá svedkov dopravnej nehody v meste Veľký Šariš

Európska únia sa dá podľa Sulíka reformovať

Podľa Sulíka treba tiež uplatňovať pravidlo, aby za každú prijatú smernicu dve boli zrušené. BRATISLAVA 31. augusta (WebNoviny.sk) – Európska únia sa dá podľa predsedu SaS Richarda Sulíka reformovať. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, treba len spísať oblasti, do ktorých by sa EÚ nemala montovať. "Treba vybrať a dôsledne posudzovať, čo EÚ predloží, aby sa netýkalo uvedených oblastí," uviedol. Podľa Sulíka treba tiež uplatňovať pravidlo, aby za každú prijatú smernicu dve boli zrušené. Únii by tiež prospelo, aby sa dodržiavali dohody. "Škrtol by som tiež všetky dotácie. Myšlienka EÚ predsa nie je o dotáciách, ale o voľnom pohybe osôb, tovaru a kapitálu. To je oveľa viac ako dotácie," vyhlásil Sulík. Pre Slovensko by prípadné vystúpenie z EÚ prinieslo podľa Sulíka veľké hospodárske škody. "Slovensko nie je Británia. My máme schengen, či euro, oni nemajú. My dostávame eurofondy, oni platia. To sú veľké rozdiely, ktoré nás stavajú do úplne inej polohy, ako je Veľká Británia. Pri všetkej kritike, aká únia je, idea únie je dobrá," myslí si predseda SaS. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Európska únia sa dá podľa Sulíka reformovať

Bory Mall: Máme radi Slovensko!

Bratislava, 31. august 2016 (WBN/PR) - Začiatkom septembra sa Bory Mall bude ozývať folklórom a rinčať budú zbrane stredovekých rytierov. Deň ústavy sa oslávi ľudovými piesňami v podaní Gizky Oňovej a detských súborov, zaspieva aj Mirka Miškechová. Pripomenieme si slovenské zvyky a výrobky či svadobné čepčenie, ako ho poznáme z minulosti. Nákupno-zábavné centrum sa stane dejiskom tradičného slovenského umenia a workshopov bude od výmyslu sveta. Na celodennom programe vystavovateľov, 1.9.-3.9., sa predvedú napríklad obuvníci, včelári, košikári, kováči či drotári. Návštevníci sa zoznámia s drevorezbou, výrobou skla, paličkovaním alebo sa zahrajú so šúpolienkami. Deti sa však budú môcť zabaviť aj počas klobúkového tanca alebo ukážky dobových kostýmov. Slávnosti budú pokračovať predvedením stredovekých bojov, dozviete sa tiež, ako sa vyrábali stredoveké knihy alebo razili mince. Nebudeme sa len zabávať, niekomu z vás vo štvrtok darujeme nové auto. Ak ste si vhodili žrebovací lístok počas súťaže Nakupovanie hrou do nádoby na Infopulte, nadarmo určite neprídete. Tohto ročné leto v Bory Mall vyvrcholí vylosovaním absolútneho víťaza, ktorý získa krásny Citroën C4 Cactus. Stretneme sa 1.9., lebo - Máme radi Slovensko! Bory Mall - Bližšie, než si myslíte Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Bory Mall: Máme radi Slovensko!

V okrese Svidník chce vláda vytvoriť 1 418 pracovných miest

Na Akčný plán rozvoja okresu Svidník chce vláda vyčleniť 63 miliónov eur.SVIDNÍK 31. augusta (WebNoviny.sk) - V poradí piaty Akčný plán (AP) rozvoja najzaostalejších regiónov v priebehu dvoch týždňov schválila na stredajšom výjazdom rokovaní vláda SR. Týka sa okresu Svidník, kde je cieľom znížiť nezamestnanosť vytvorením 1 418 pracovných miest do roku 2020. Dovtedy by mala do okresu prísť finančná investícia minimálne 63 miliónov eur. Z verejných zdrojov by malo byť 46 miliónov eur a 17 miliónov eur zo súkromných zdrojov. Navrhnutá výška regionálneho príspevku je 3,06 milióna eur. Ako uviedol na tlačovej besede predseda vlády Robert Fico, najväčšia podpora 730-tisíc eur z regionálneho príspevku je určená pre centrum podpory regionálneho rozvoja a ďalších 650-tisíc eur pôjde do subjektov sociálnej ekonomiky. Podpora v tejto oblasti je určená na výrobu zámkovej dlažby v Giraltovciach a tiež podnik environmentálnej technológie, výrobu prefabrikátov v obci Rovné, výrobky z dreva v obci Kružlová, čistiareň a práčovňu v obci Vyšná Jedľová a lesné práce vo Svidníku a obci Roztoky. "Tu sa vytvárajú práve miesta pre ľudí, ktorí nemajú kvalifikáciu, teda pre tých, ktorí majú záujem si prácu nájsť," uviedol Fico, podľa ktorého je potrebné sprísniť kritériá pre ľudí, ktorí nechcú pracovať. Podmienky na Slovensku sú podľa neho v tomto smere v porovnaní s inými krajinami liberálne. "Musíme dať tomu, kto odmieta práca, razantnejšie najavo, že nemá právo na tie isté služby, ktoré chceme poskytovať tým, ktorí majú záujem sa aktivovať a urobiť niečo pre to, aby si prácu našli," dodal premiér. Minister práce má podľa nebo pripraviť opatrenia, ktoré majú pomáhať tým, ktorí pracovať chcú. Odporúčame: Vláda zavítala do Vranova nad Topľou, schválila akčný plán Sezónne by prácu našli stovky ľudí Splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin informoval, že najviac ľudí chcú vo Svidníckom okrese zamestnať v priemysle a službách, kde plánujú vytvoriť 930 pracovných miest, v cestovnom ruchu by malo pribudnúť 170 pracovných miest. Kožiarske závody v Giraltovciach plánujú zvýšenie o 150 ľudí, rovnaký počet by sa mal uplatniť aj v automobilovom priemysle pri spracovaní náhradných dielov. V agroparku by sa pri sezónnych prácach mohlo uplatniť 300 ľudí. "Celkové odhadované číslo 1 418 miest je vysoké vzhľadom na 3 000 disponibilných uchádzačov. V každom prípade sú to čísla, ktoré vznikli z polročnej práce mesta, VÚC a vlády. Pokiaľ sa nám podarí splniť aspoň podstatnú časť tých opatrení, môžeme byť nadmieru spokojní," povedal Marcinčin. Primátor Svidníka Ján Holodňák na tlačovej besede informoval, že mesto má eminentný záujem, aby sa rozširovala aj výroba v miestnom štátnom podniku na výrobu plastových okien. Podmienkou je podľa ministerstva vnútra, ktoré je jeho zriaďovateľom, rozšíriť priestory, čo umožní zvýšiť počet zamestnancov zo súčasných 15 na zhruba sto. Riešenie vidí Holodňák v možnosti zámeny pozemku ministerstva vnútra, ktorý mal slúžiť na výstavbu novej budovy pre Policajný zbor, za budovu bývalých veľkoskladov, ktorú má vo vlastníctve súkromný investor. "Zámena by bola výhodná pre obe strany, mesto aj ministerstvo," uviedol primátor. Peniaze poputujú aj na opravy škôl Predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík sa vyjadril k výstavbe rýchlostnej cesty R4, ktorá má byť podporným mechanizmom na rozvoj nielen okresu Svidník, ale aj susedného Stropkova. Spojiť má Prešov so Svidníkom a cez Duklu s Poľskom, ale v rámci Via Karpatia má tvoriť aj napojenie do pobaltských krajín. Podľa Chudíka sa v tomto smere po dvadsiatich rokoch ničnerobenia ľady pohli výrazne dopredu. Určilo sa definitívne trasovanie s tým, že po obec Lipníky povedie plný profil trasy, ďalej iba polovičný. V prvom rade ale podľa neho je potrebné dokončiť obchvat Prešova. "Momentálne sme pred stavebným povolením prvej časti obchvatu. To, čo aktuálne nie je priaznivé pre R4, sú finančné prostriedky, ktoré bude potrebné zháňať zo štátneho rozpočtu alebo iných zdrojov. Sú aj návrhy na to, aby sa to riešilo iným spôsobom," uviedol Chudík. V rámci regionálneho príspevku sumou 150-tisíc eur podporia aj podnikateľský inkubátor v Giraltovciach. Za 355-tisíc eur sa dočká rekonštrukcie "Bosákova škola" v obci Okrúhle, v obciach Lúčka a Ladomírka vzniknú športovo-oddychové centrá a plaváreň v Giraltovciach. Na tréningové centrá pri sociálnych podnikoch v okrese vláda vyčlenila 110-tisíc eur, na farmárske domy vo Svidníku a Giraltovciach pôjde 200-tisíc eur, na rekonštrukciu základných škôl je určených 270-tisíc eur a na regionálne centrá vzdelávania, vybavenie dielní pre žiakov a rekvalifikačné kurzy na SSOŠ Giraltovce a SOŠT Svidník poputuje 230-tisíc eur. Ďalších 210-tisíc eur je určených na triedenie komunálnych odpadov vo Svidníku a 135-tisíc eur vláda vyčlenila na vybudovanie domova sociálnych služieb v Okrúhlom a denný stacionár v obci Nižný Mirošov. V okrese je dlhodobo vysoká nezamestnanosť Zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov zaviedol podľa Fica systémové prístupy k regiónom, kde je miera nezamestnanosti vyššia ako je priemer na Slovensku. Momentálne doň spadá 12 okresov. Zákon predpokladá, že vláda do 15. septembra v každom z okresov schváli akčný plán. V priebehu posledných dvoch týždňov schválila vláda akčné plány v okresoch Sabinov, Sobrance, Trebišov, Vranov n/Topľou a Svidník. V stredu 7. septembra sa uskutočnia hneď dve výjazdové rokovania v Poltári a vo Veľkom Krtíši a 13. a 14. septembra sú naplánované rokovania v Revúcej a Rožňave. "Je dohoda medzi koaličnými partnermi, že po absolvovaní všetkých dvanástich výjazdových rokovaní sa s veľkou pravdepodobnosťou rozšíri pôsobnosť tohto zákona na ďalšie okresy, lebo niektoré z nich boli blízko k tomuto kritériu. Dá sa teda očakávať, že budeme pokračovať v rozširovaní tohto zákona," informoval premiér. Dôvodom zaradenia Svidníckeho okresu medzi najmenej rozvinuté okresy je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti. V rokoch 2013 až 2015 sa pohybovala priemerne medzi 21,92 a 19,38 percenta, kým za rovnaké obdobie bola na Slovensku medzi 13,5 a 10,63 percenta. V júni tohto roku bola miera evidovanej nezamestnanosti na úrovni 17,5 percenta. Dlhodobo vysoká nezamestnanosť je podľa AP spôsobená špecifickými faktormi a dopadmi hospodárskej a sociálnej politiky, hlavne nedostatočne rozvinutou technickou infraštruktúrou územia ako prihraničného okresu, nevhodnou kvalifikáciou pracovnej sily, odchodom mladej kvalifikovanej sily z okresu, nedostatočne rozloženou miestnou ekonomikou slabo využívajúcou miestne zdroje a nerozvinutou štruktúrou vzdelávacích inštitúcií. Okres Svidník sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenska a na severe susedí s Poľskom. "Táto periférna poloha výrazne negatívne ovplyvňuje rozvoj okresu, ale zároveň do budúcna môže byť zdrojom jeho atraktivity," uvádza sa v akčnom pláne. Okres sa nachádza v priemyselne najmenej rozvinutej oblasti severovýchodného Slovenska, vzdialenej od priemyselných centier. Priemyselnú základňu reprezentuje nízky počet podnikov so zameraním na odevný, strojársky, drevársky, kožiarsky a spracovateľský priemysel, ktoré sa nachádzajú hlavne v jediných dvoch mestách okresu - Svidník a Giraltovce. Okrem nich okres tvorí 66 obcí, pričom vyše tisíc obyvateľov majú iba dve - Kračúnovce a Ladomirová. Väčšina obcí má nízky počet obyvateľov. V okrese klesá počet trvale bývajúceho obyvateľstva, pričom rastie najmä počet starých ľudí v poproduktívnom veku. V okrese dlhodobo klesá podiel poľnohospodárstva na celkovej produkcii, zamestnanosti a investíciách a tým sa znižuje jeho vplyv na rozvoji vidieka. Poľnohospodárstvo má predpoklady zamestnávať na vidieku ľudí, ktorí len s ťažkosťami nachádzajú pracovné uplatnenie na pracovnom trhu, no svoj potenciál podľa AP využíva nedostatočne. Na ústupe je aj pridomové hospodárstvo, chýbajú poľnohospodárske odbytové združenia. Riešením je podľa materiálu podpora mladých farmárov, rodinných a malých fariem a spracovateľského a potravinárskeho sektora. Dlhodobým konkurentom sú výrobky z Poľska Dlhodobým konkurentom domácich výrobcov potravín sú pritom farmári a obchodníci s potravinami z Poľska, kde je dotačná politika (nižšia DPH) odlišná od politiky na Slovensku. Ako uvádza AP, pri predaji poľnohospodárskych produktov, podobne ako aj v oblasti spotrebného tovaru, stavebného materiálu, predaja PHM hrá dôležitú úlohu cena, ktorá je v Poľsku nižšia ako na území regiónu. Vzhľadom na blízkosť obchodných centier od územia okresu sa finančné zdroje a kúpna sila presúva do Poľska a miestna ekonomika stráca na sile. Územie okresu ale predstavuje značný potenciál pre rozvoj rekreácie a cestovného ruchu. Pre turistický ruch sú príťažlivé nielen prírodné hodnoty, ale tiež vzácne kultúrne pamiatky - drevené cerkvi, ktorých je na území okresu 11. Z nich dve – v Bodružali a Ladomirovej sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Významným historickým miestom je Dukliansky priesmyk a Údolie smrti, kde sa odohrali rozhodujúce oslobodzovacie boje počas druhej svetovej vojny. Nedostatkom cestovného ruchu ale je slabá infraštruktúra v podobe stravovacích a ubytovacích kapacít, absencia animačných a sprievodcovských kapacít, chýbajúceho koncepčného marketingu. Riešením je podľa akčného plánu rozvoja okresu Svidník vytvorenie klastra cestovného ruchu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V okrese Svidník chce vláda vytvoriť 1 418 pracovných miest

Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Najúspešnejšia olympionička v histórii bývalého Česko-Slovenska podľahla rakovine. PRAHA 31. augusta (WebNoviny.sk) - Legendárna československá gymnastka Věra Čáslavská zomrela v utorok v Prahe vo veku 74 rokov. Dlhodobo zápasila s rakovinu podžalúdkovej žľazy, tento rok sa jej stav zhoršil, nepomohli ani viaceré operácie. O jej úmrtí informoval na svojom facebookovom profile historik Pavel Kosatík, ktorý o športovkyni napísal knihu Život na Olympe, webu idnes.cz to potvrdila aj Čáslavskej dcéra Radka. Čáslavská skonala v utorok o 21.55 h v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny. Pražská rodáčka (nar. 3. mája 1942) si na olympijských hrách 1960 v Ríme, 1964 v Tokiu a 1968 v Mexicu City vybojovala v športovej gymnastike sedem zlatých a štyri strieborné olympijské medaily. Je jediná žena v histórii so siedmimi individuálnymi najcennejšími kovmi. Čáslavská je aj štvornásobnou majsterkou sveta a jedenásťnásobnou majsterkou Európy. V minulosti šéfovala Československému olympijskému výboru a potom i Českého olympijského výboru. V rokoch 1995 - 2001 bola členkou Medzinárodného olympijského výboru. Bola najúspešnejšou olympioničkou Česko-Slovenska "Věra Čáslavská bola jednou z najvýznamnejších osobností v histórii českého športu. Bola vždy príkladom pre ostatných, či už ako športovkyňa, vďaka svojim občianskym postojom alebo obdivuhodnou bojovnosťou v osobnom živote. Do poslednej chvíle bola plná energie, ktorú dokázala rozdávať všetkým ľuďom v jej okolí. Bude nám veľmi chýbať," reagoval podľa ceskatelevize.cz na smutnú správu predseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval. Najúspešnejšej olympioničke v histórii bývalého Česko-Slovenska v roku 2014 udelili čestné členstvo v Slovenskom olympijskom výbore (SOV). V roku 2013 slávnostne darovala dve zo svojich zlatých olympijských medailí do zbierok SZTK - Múzea telesnej kultúry v SR: jednu z OH 1964 v Tokiu a jednu z OH 1968 v Mexico City. Čáslavská sa pridala ku kritikom okupácie Čáslavská sa v roku 1968 pridala ku kritikom okupácie Českoskovenska vojskami krajín Varšavskej zmluvy a na OH do Mexico City odlietala so slovami: "Obetovala by som všetky svoje doterajšie medaily za tohtoročné víťazstvo. Pretože nebojujem len za seba, ale za nás všetkých. Naši ľudia si zaslúžia víťazstvo." Ako úspešná športovkyňa podpísala aj známu petíciu Dve tisíc slov a jednu zo svojich medailí darovala Alexandrovi Dubčekovi, za čo ju v roku 1971 vylúčili z radov československej telovýchovy. Počas OH v Mexico City sa vydala za atléta Josefa Odložila. V roku 1974 vyštudovala Fakultu telesnej výchovy a športu Karlovej univerzity v Prahe a venovala sa trénerskej činnosti. Neskôr jej režim povolil stáž v Mexiku. Po páde totality sa v roku 1990 stala poradkyňou prezidenta Václava Havla pre sociálne otázky a šport, od roku 1991 potom pôsobila ako jeho asistentka. Nasledovalo obdobie odmlky, keď sa vyhýbala vystúpeniam na verejnosti. Zmena nastala až od roku 2007 a definitívny návrat do spoločenského života podčiarkol ocenený dokument Olgy Sommerovej Věra 68. Svoj politický postoj otvorene vyjadrila aj v kampani pred prezidentskými voľbami 2013, keď aktívne podporovala Karla Schwarzenberga a protestovala proti komunistickej podpore ľavicových kandidátov na čele s Milošom Zemanom. Vlani v polovici októbra podstúpila Čáslavská náročnú operáciu, po ktorej sa tri týždne zotavovala v nemocnici. Nasledovalo niekoľko sérií chemoterapie, dostávala infúzie, schudla o viac ako 15 kg. Tento rok v lete sa jej stav zhoršil a vynechala aj plánovanú cestu na olympijské hry do Ria do Janeiro. Na diaľku však apelovala na prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha, aby krasokorčuliarke Martine Sáblíkovej dovolili súťažiť v cyklistickej časovke žien. Žiadosti českej strany sa však nevyhovelo. Podľa prezidenta Kisku bola symbolom odvahy Tak, ako Věra Čáslavská sklopila oči a pozerala do zeme v roku 1968 na olympiáde pri sovietskej hymne, tak dnes asi mnohí sklápame oči, pozeráme do zeme a myslíme na ňu. Uviedol to prezident Andrej Kiska na svojom facebookovom profile. "Věra Čáslavská reprezentovala nielen naše Československo, ale bola symbolom odvahy, ktorú sme prostredníctvom nej vysielali do sveta. Ona ukázala svetu, že v našej okupovanej krajine sú ľudia, ktorí sa neboja," napísal Kiska s tým, že sedem olympijských medailí ju navždy zaradilo medzi športové legendy. "Svojimi postojmi a gestami sa natrvalo zaryla do našich sŕdc. Věra, ďakujeme," dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Zomrela slávna československá olympionička Věra Čáslavská

Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón.NEW YORK 31. augusta (WebNoviny.sk) - Ceny ropy sa v utorok znížili. Ľahká americká ropa zlacnela o 63 centov na úroveň 46,35 USD za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena je medzinárodnou referenčnou cenou, si pohoršila o 89 centov a uzavrela na úrovni 48,37 USD za barel. Vykurovací olej zlacnel o 1,5 centu na 1,471 USD za galón a veľkoobchodná cena benzínu v USA sa znížila o 1,9 centu na 1,448 USD za galón. Nedarilo sa ani drahým kovom. Cena zlata oslabila o 10,60 USD a uzavrela na hodnote 1 316,50 USD za uncu. Znížila sa aj cena striebra, ktoré si odpísalo 19 centov a uzavrelo na úrovni 18,67 USD za uncu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Znížili sa ceny ropy, zlacnelo aj zlato

Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. SOUL 31. augusta (WebNoviny.sk) - V Severnej Kórei popravili vicepremiéra Kim Jong-čina, informovali juhokórejské médiá. Pracovník juhokórejského ministerstva pre zjednotenie pre agentúru Jonhap povedal, že 63-ročného vicepremiéra zastrelila popravná čata minulý mesiac. Podľa agentúry DPA Kim Jong-čina obvinili zo "zastávania zlého postoja" na júnovom zasadnutí parlamentu. Severokórejský režim poslal následne tohto šéfa úradu zodpovedného za vzťahy s Južnou Kóreou na mesiac "na prevýchovu" na farmu, oznámil Jonhap. Poprava vicepremiéra je najnovším takýmto incidentom, odkedy vedenie izolovanej komunistickej krajiny prevzal v decembri 2011 Kim Čong-un. Aj jeho strýka Čang Song-tcheka popravili podľa severokórejských štátnych médií v roku 2013 za "protirevolučné" činy. Správy zo Severnej Kórey sa však ťažko overujú. Vo februári tohto roka bol údajne popravený náčelník generálneho štábu ozbrojených síl, generál Ri Jong-gil. Tvrdil to Jonhap. V máji sa však podľa správ objavil na zozname účastníkov zjazdu vládnucej strany. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kim Čong-un dal popraviť vicepremiéra, zastával \'zlý postoj\'

Recept dňa

Karfiol zapečený so syrom

1 karfiol
150 g strúhaného syra
4 vajcia
6 dkg masla
hladká múka
olej
4 dl mlieka
mleté čierne korenie
soľ

Očistený karfiol rozoberte na väčšie ružičky, vsypte do vriacej osolenej vody a uvarte domäkka. Z masla a múky spravte svetlú zápražku, zrieďte ju mliekom, rozšľahajte a povarte na hustejšiu omáčku. Vmiešajte časť strúhaného syra a miešajte až sa rozpustí. Odkvapkaný karfiol poukladajte aj s časťami natvrdo uvarených vajec do vymastenej formy, osoľte, okoreňte, zalejte omáčkou. Posypte zvyškom syru a zapečte v rúre. Podávajte s varenými zemiakmi a zeleninovým šalátom.

Dobrá rada

Steak sa neskrúti,

ak jeho jednu stranu narežete nožom.

Stavebník

Návrat drevených obkladov stien

Patrili ste medzi tých, kto na návštevách okukovali drevené palubovky na stenách, ktoré priestor aspoň trochu odlíšili od iných bytov a domov, čo sa v časoch nie až tak dávnych podobali ako vajce vajcu? Súčasný módny trend sa vám bude určite páčiť. Drevené obklady sú opäť in, a ešte krajšie, než bývali!

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

SNINA - Belá nad Cirochou, Dlhé nad Cirochou, Jalová, Kamenica nad Cirochou, Kolonica, Pcoliné, Pichne, Stakčín, Zemplínske Hámre
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang