snina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Na boj proti diskriminácii Rómov vyčlenia vyše 51 miliónov eur, vláda schválila dva akčné plány

;-firm-name-;

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) - Súčasťou Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020 sú dva nové akčné plány, zamerané na oblasť nediskriminácie a prístup smerom k väčšinovej spoločnosti. Materiál, ktorý na rokovanie predložil minister vnútra Robert Kaliňák v spolupráci so splnomocnencom pre rómske komunity Ábelom Ravaszom, schválili členovia vlády.

Rómovia sa cítia byť diskriminovaní


Zo zistení Eurobarometra z roku 2015 vyplynulo, že až 46 percent slovenských Rómov sa cíti byť diskriminovaných. Aj výsledky ďalších výskumov potvrdzujú, že na Slovensku existuje vysoká miera diskriminácie Rómov, navyše sprevádzaná slabou informovanosťou o možnostiach ochrany.

Odporúčame:
Kiska: Slovensko nemá priority v riešení rómskej problematiky

Akčný plán v oblasti nediskriminácie preto sleduje napĺňanie globálneho cieľa, ktorým je zabezpečenie ochrany Rómov pred nerovným zaobchádzaním.

Program na podporu nediskriminácie si kladie za úlohu prepojenie existujúcich akčných plánov týkajúcich sa rovného zaobchádzania, zlepšenie informovanosti o diskriminácii Rómov, zabezpečenie ich účinnej ochrany a posilnenie tolerancie vytvorením priestoru na vzájomný dialóg a riešenie konfliktov medzi rómskou a väčšinovou populáciou.

Podpora vzdelávacích aktivít


V akčnom pláne sú spomenuté aj predbežné sumy potrebné na realizáciu jednotlivých projektov. Celkový rozpočet bol stanovený na viac než 51 miliónov eur, pričom z eurofondov bude hradených viac ako 36 miliónov eur.

Zvyšné prostriedky, ktorými na vykonanie potrebných opatrení prispeje Slovensko, sú už v štátnom rozpočte zahrnuté. Spoluúčasť na eurofondoch predstavuje približne 10 miliónov eur a z rozpočtu rezortov vnútra, práce, spravodlivosti a úradu vlády bolo vyhradených takmer päť miliónov eur.

Najväčšie čiastky sú vyčlenené na podporu vzdelávacích aktivít zameraných na predchádzanie diskriminácie pre zamestnávateľov, odborové organizácie a pracovníkov prvého kontaktu (25 miliónov eur) a bezplatnú právnu pomoc a mediáciu (11,5 milióna eur).

Scitlivenie verejnej mienky


Druhý z nových akčných plánov nesie názov Iniciatíva integrácie Rómov prostredníctvom komunikácie a jeho zámerom je podporiť scitlivenie verejnej mienky, zmiernenie vzájomných stereotypov, či predsudkov a posilnenie súdržnosti medzi rómskou populáciou a majoritnou spoločnosťou.

Ministerstvo chce v rámci projektu realizovať výskumy a expertízy a získavať tak informácie založené na faktoch a následne podporovať proaktívnu komunikáciu založenú na vyvážených a objektívnych informáciách o Rómoch. Správa odhaduje, že na uskutočnenie projektov bude potrebných 271-tisíc eur, z toho 78-tisíc z eurofondov a približne 147-tisíc zo štátneho rozpočtu.

V júni vzala vláda na vedomie monitorovaciu správu o plnení Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020, ktorá definuje smerovanie verejných politík v oblasti sociálneho začleňovania rómskej populácie.

Zo správy vyplynulo, že na integráciu Rómov sa v roku 2016 minulo viac než 11,7 milióna eur. Dokument monitoruje plnenie opatrení a aktivít aktualizovaných akčných plánov stratégie v oblasti vzdelávania, zamestnanosti, bývania, zdravia a finančného začlenenia.

Stratégia bola prijatá v januári 2012, akčné plány boli naposledy aktualizované vo februári tohto roka, keď štyri oblasti integrácie doplnila nová oblasť finančného začlenenia. V stredu k piatim akčným plánom pribudli ďalšie dva nové, zamerané na oblasť nediskriminácie a oblasť prístupov smerom k väčšinovej spoločnosti, nazvaná Iniciatíva integrácie Rómov prostredníctvom komunikácie.Viac k témam: Ábel Ravasz, eurofondy, Iniciatíva integrácie Rómov prostredníctvom komunikácie, rómovia, Stratégia Slovenskej republiky pre integráciu Rómov, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk - Na boj proti diskriminácii Rómov vyčlenia vyše 51 miliónov eur, vláda schválila dva akčné plány © SITA Všetky práva vyhradené.


 

Nakupujte cez WEBYSHOPPING

VYUŽÍVAJTE VÝHODY NAKUPOVANIA s VIRTUÁLNOU WEBYSHOPPING BONUS CARD

Vernostný bonus pre tento produkt je -0.1 €
BonusCard
  • Registráciou získavate vernostný bonus vo výške najmenej 1 % z ceny pri nákupe akéhokoľvek produktu a všetky ďalšie výhody
  • Bonus card získava každý registrovaný klient, je úplne zadarmo, získava sa automaticky registráciou pri prvom nákupe
  • Bonus card nie je limitovaná ani veľkosťou nákupu ani počtom nákupov

VYUŽÍVAJTE VÝHODY NAKUPOVANIA s VIRTUÁLNOU WEBYSHOPPING BONUS CARD

Vernostný bonus pre tento produkt je -0.07 €
BonusCard
  • Registráciou získavate vernostný bonus vo výške najmenej 1 % z ceny pri nákupe akéhokoľvek produktu a všetky ďalšie výhody
  • Bonus card získava každý registrovaný klient, je úplne zadarmo, získava sa automaticky registráciou pri prvom nákupe
  • Bonus card nie je limitovaná ani veľkosťou nákupu ani počtom nákupov

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Webyshopping

Internetové služby

Obce v regióne mesta

SNINA - Belá nad Cirochou, Dlhé nad Cirochou, Jalová, Kamenica nad Cirochou, Kolonica, Pcoliné, Pichne, Stakčín, Zemplínske Hámre
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang