snina.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

OĽaNO nesúhlasí s limitom 200-tisíc pre školské jedálne, prišli s vlastným návrhom

;-firm-name-;

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) - Hnutie OĽaNO v diskusii k novele zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložili poslanci za Most - Híd, navrhlo miernejší nárast finančného limitu na nákup potravín pre školské jedálne.

Ako vyplýva z pozmeňujúceho návrhu Eduarda Hegera a Veroniky Remišovej (OĽaNO), súčasný finančný limit vo výške 40 tis. eur by chceli zvýšiť na dvojnásobok, teda 80 tis. eur.

Opozícia neschvaľuje navýšenie


Návrh Petra Antala, Bélu Bugára a Gábora Gála (Most - Híd) na päťnásobné zvýšenie spomínaného limitu na dvestotisíc eur, považujú opoziční poslanci za neadekvátny aj vzhľadom na nezmenenú výšku limitu v tejto výške pre poskytovanie služieb.

Dokončením rozpravy k novele zákona o verejnom obstarávaní v druhom čítaní sa vo štvrtok začal ôsmy rokovací deň devätnástej schôdze Národnej rady SR.

"Súčasne, návrh vztiahnuť výnimku na postup vo verejnom obstarávaní len na zariadenia školského stravovania sa javí ako nesystémové riešenie. S rovnakým problémom týkajúcim sa nákupu kvalitných potravín sa snažia vysporiadať aj nemocnice či zariadenia sociálnych služieb," povedal Heger pri prezentácii jedného z dvoch pozmeňujúcich návrhov.

Žalostne malý podiel domácich potravín


K výraznému zvýšeniu limitu na potraviny pre školy Antal povedal, že hospodárnosť pri nákupoch bude naďalej platiť.

"To, že by došlo k neúmernému predražovaniu nákupov v školských jedálňach, absolútne vylučujem, lebo sú limitovaní jednotkovou cenou jedla. Vedúce školských jedální sa hrajú s centami, aby sa zmestili do jednotkovej ceny," povedal Antal v reakcii na výhrady. Zámerom je podľa neho dostať na rovnakú úroveň školy s rôznym počtom žiakov.

Odporúčame:
OĽaNO žiada odpolitizovanie školstva pri výbere riaditeľa školy, chce demokratický princíp

Antal očakáva, že to pomôže školám nakupovať kvalitnejšie potraviny, čo je jedným z účelov novely. Pripomenul, že podiel domácich potravín v školách je zhruba dvadsať percent, čo je podľa neho žalostne málo.

"Kvalita našich výrobkov v mnohom predčí zahraničné, ktoré dodávajú hospodárske subjekty a nejde im o to, aby bola dodaná kvalita, ale aby na tom zarobili," dodal Antal. Európska smernica umožňuje v tomto prípade limit 207 tis. eur.

Do tohto limitu by sa podľa neho nemocnice zrejme nezmestili, keďže tie poskytujú stravovanie celodenne. Zvýšený limit pre potraviny bude okrem škôl platiť aj pre zariadenia sociálnych služieb a domovy dôchodcov na základe pozmeňujúceho návrhu výboru pre hospodárske záležitosti.

Návrh zmien vo verejnom obstarávaní


Poslanci za OĽaNO s cieľom zabezpečiť jednoznačný výklad tiež navrhli, aby verejní obstarávatelia a obstarávatelia boli povinní vyhľadať a zohľadniť referencie uchádzačov alebo záujemcov uvedené v registri referencií, ak existujú. Žiadali zároveň spresniť terminológiu, aby bolo zrejmé, že ide o vylúčenie prvého uchádzača v poradí, nie akéhokoľvek uchádzača.

Cieľom navrhovaných zmien vo verejnom obstarávaní je zefektívnenie, zjednodušenie, zjednotenie a zrýchlenie postupov verejného obstarávania, ako aj zníženie administratívnej záťaže a odstránenie niektorých problémov.

Odporúčame:
Uznesenie k dlhovej brzde prešlo, na zmenu ústavného zákona však koalícia dosť hlasov nemá

Zatraktívniť by sa mal dynamický nákupný systém, ako rýchlejšia a flexibilnejšia forma verejného obstarávania, a to zavedením možnosti uzatvárať rámcové dohody aj pri tomto spôsobe obstarávania. Zásadnou zmenou návrhu je zjednodušenie postupu v prípade podlimitných (malých) zákaziek.

Môžu byť zadávané bez elektronického trhoviska aj na bežne dostupné tovary, služby alebo stavebné práce. Novela v prípade podlimitných zákaziek tiež umožňuje použitie jednoobálkového systému ponúk alebo zmenu poradia pri vyhodnocovaní dokumentov.Viac k témam: Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, OĽaNO-NOVA, potraviny
Zdroj: Webnoviny.sk - OĽaNO nesúhlasí s limitom 200-tisíc pre školské jedálne, prišli s vlastným návrhom © SITA Všetky práva vyhradené.


 

Nakupujte cez WEBYSHOPPING

VYUŽÍVAJTE VÝHODY NAKUPOVANIA s VIRTUÁLNOU WEBYSHOPPING BONUS CARD

Vernostný bonus pre tento produkt je -4.49 €
BonusCard
  • Registráciou získavate vernostný bonus vo výške najmenej 1 % z ceny pri nákupe akéhokoľvek produktu a všetky ďalšie výhody
  • Bonus card získava každý registrovaný klient, je úplne zadarmo, získava sa automaticky registráciou pri prvom nákupe
  • Bonus card nie je limitovaná ani veľkosťou nákupu ani počtom nákupov

VYUŽÍVAJTE VÝHODY NAKUPOVANIA s VIRTUÁLNOU WEBYSHOPPING BONUS CARD

Vernostný bonus pre tento produkt je -0.1 €
BonusCard
  • Registráciou získavate vernostný bonus vo výške najmenej 1 % z ceny pri nákupe akéhokoľvek produktu a všetky ďalšie výhody
  • Bonus card získava každý registrovaný klient, je úplne zadarmo, získava sa automaticky registráciou pri prvom nákupe
  • Bonus card nie je limitovaná ani veľkosťou nákupu ani počtom nákupov

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Po letnej pauze na pokrovú scénu opäť nastupuje Banco Casino Masters
Dlhodobo nezamestnaných je najmenej za 20 rokov, Richter chváli aktívnu politiku trhu práce
Muž chcel zaútočiť počas výmeny prezidentskej stráže, vo väzení strávi 11 rokov
Rodina Leonarda Cohena pozýva fanúšikov na spomienkový koncert v Montreale
Jedna z najlepších slovenských bežkýň v histórii Lucia Hrivnák Klocová ukončila kariéru
Rizikové povolania, ktoré trápia naše oči. Je medzi nimi aj to vaše?

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Upchatý odtok nielen v kuchyni

Nalejte pol deci 8% octu a nasypte za trošku kopcovitú lyzičku sódy bikrabóny. Keď prestane vytvárat bubliny, pridajte ešte jednu lyžičku sódy a opakujte až pokým nevystupujú bubliny von z výlevky. Počkajte kým prestane syčať a zalejte horúcou vodou. Nechajte vetrať!!! Tento spôsob len keď je veľmi upchatý odtok! Pre zamedzenie upchatia použite len pol deci octu a jednu lyžičku sódy!

Stavebník

Opracovanie kameňa na altánok

Aby váš kamenný altánok vyzeral ako z rozprávky, musíte dodržovať pri jeho murovaní niekoľko pravidiel. Patrí k nim hlavne správny postup pri opracovaní kameňa. Ak potrebujete kameň opracovávať do presných tvarov, máte dve možnosti.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

SNINA - Belá nad Cirochou, Dlhé nad Cirochou, Jalová, Kamenica nad Cirochou, Kolonica, Pcoliné, Pichne, Stakčín, Zemplínske Hámre
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang